Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Adiponektyna to hormon – peptyd (białko) zbudowany z 247 aminokwasów – produkowany w tkance tłuszczowe. Ma trzy frakcje: niskocząsteczkową, średniocząsteczkową i wysokocząsteczkową. Adiponektyna pobudza apetyt i ma wpływ na przemiany metaboliczne.

Adiponektyna oddziałuje na komórki/ receptory zlokalizowane w nerkach, trzustce i mózgu, a także w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Jej działanie polega na utlenianiu glukozy i kwasów tłuszczowych, co zwiększa przyswajanie glukozy przez mięśnie. Adiponektyna zwiększa też wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę.

Adiponektyna przeciwdziała też zbyt wysokiemu stężeniu cholesterolu LDL we krwi, stymuluje śródbłonek naczyń krwionośnych i zapobiega rozwojowi zmian miażdżycowych.

Na poziom adiponektyny w organizmie wpływ ma masa ciała, stężenie trójglicerydów we krwi, wrażliwość komórek na insulinę, poziom insuliny, poziom cholesterolu HDL oraz wysokość ciśnienia krwi. Przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej i u osób otyłych poziom adiponektyny we krwi jest niski. Im niższa waga, tym poziom adiponektyny bardziej wzrasta. Sytuacja ta nosi nazwę paradoksu adiponektyny. Prawidłowy poziom adiponektyny we krwi to 5–30 mikrogramów/ ml.

Stężenie adiponektyny we krwi zwiększyć można także w naturalny sposób, poprzez stosowanie zasad zdrowej diety i aktywność fizyczną, co prowadzi do redukcji wagi.

U osób zdrowych wysokie stężenie adiponektyny oznacza jednak zazwyczaj dobre zdrowie, prawidłową masę ciała i dobre prognozy na długowieczność.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej