Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Galanina to hormon neuropeptydowy odkryty w 1983 roku, złożony z 30 aminokwasów, produkowany w układzie nerwowym oraz w tkankach obwodowych. Oddziałuje na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Ma wpływ na uczucie sytości i głodu, uczenie się i zapamiętywanie oraz regulację neuroendokrynną. Galanina jest neorotransmiterem, to znaczy przekazuje sygnały nerwowe z ośrodkowego układu nerwowego do mózgu. Hormon ten reguluje także wydzielanie innych hormonów produkowanych przez przysadkę i podwzgórze oraz działa hamująco na wydzielanie insuliny i somatostatyny, natomiast podwyższa poziom glukagonu.

Galanina zwiększa też uczucie łaknienia (zwiększa apetyt na tłuszcze) i bólu, ma wpływ na perystaltykę jelit i hamuje wydzielanie amylazy w trzustce. Do funkcji galaniny należy też stymulacja produkcji prolaktyny i hormonu wzrostu.

Galanina ma także wpływ na nasze zachowanie w sytuacjach stresowych (zwiększa apetyt na słodycze i tłuste potrawy, co może sprzyjać otyłości). Na wzrost jej poziomu oddziałuje m.in. stężenie estrogenów. Galanina wydzielana jest w rytmie dobowym: jej poziom jest najwyższy wieczorem, najniższy zaś w godzinach porannych.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej