Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Gonadotropiny to hormony wytwarzane przez przedni płat przysadki. Należą do nich hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Do głównych zadań gonadotropin należy stymulowanie i regulacja czynności gonad, czyli jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Gonadotropiny składają się z podjednostek α i β. Produkowane są pod wpływem gonadoliberyny (GnRH) wydzielanej przez podwzgórze. Niski poziom gonadoliberyny stymuluje wydzielanie FSH, a wysoki – LH.

FSH u kobiet ma wpływ na dojrzewania pęcherzyka Graafa, zaś u mężczyzn na produkcję plemników oraz testosteronu.
LH wydzielany jest w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. W efekcie działania tego hormonu dochodzi do owulacji i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej.

Stężenie FSH we krwi wzrasta w okresie menopauzy i andropauzy.

LH u kobiet zwiększa poziom progesteronu i powoduje przemianę komórek luteinowych ciałka żółtego. Najwyższy poziom progesteronu obserwuje się w 8-9 dni po owulacji. Stymuluje on przyrost endometrium w macicy. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, 14 dni po owulacji produkcja progesteronu ustaje, zaś endometrium jest usuwane z macicy (pojawia się miesiączka).

Jeśli do zapłodnienia doszło, ciałko żółte jest podtrzymywane przez gonadotropinę kosmówkową, która nadal produkuje progesteron.

W przypadku mężczyzn LH oddziałuje na komórki Leydiga w jądrach i stymuluje produkcję testosteronu.
U kobiet poziom gonadotropin zależy od dnia cyklu miesiączkowego, wieku i pory dnia (najwyższy jest rano).

Prawidłowe stężenie gonadotropin u kobiet to:
FSH: w fazie folikularnej cyklu 1,4 – 8,6 IU/l, podczas owulacji 2,3 – 21 IU/l, w czasie menopauzy 42 – 188 IU/l;

LH: w fazie folikularnej cyklu 0,2 – 26 IU/l, w czasie owulacji 25 – 57 IU/l, po menopauzie 8 – 102 IU/l.
Zarówno FSH, jak i LH są kluczowe dla płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej