Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Hormon folikulotropowy (folitropina, FSH) to hormon peptydowy (glikoprotein) złożony z ponad 200 aminokwasów, wytwarzany w przysadce mózgowej. Jego rola w organizmie jest różna w zależności od wieku i płci. Jego produkcja regulowana jest przez stężenie hormonów gonad oraz podwzgórza: gonadoliberyny i estradiolu.

W przypadku kobiet hormon folikulotropowy reguluje poziom hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu) i warunkuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa. Ma także wpływ ma przekształcanie androgenów obecnych w organizmie kobiety do żeńskich hormonów płciowych. Poziom FSH wzrasta u kobiet w czasie menopauzy. Badanie poziomu hormonufolikulotropowego wykonuje się na podstawie próbki krwi lub moczu.

W przypadku mężczyzn hormon folikulotropowy reguluje wytwarzanie testosteronu i jest konieczny w procesie produkcji plemników.

Noworodki mają wysokie stężenie FSH we krwi, następnie poziom tego hormonu spada, by ponownie osiągnąć wyższe wartości w okresie dojrzewania.

U kobiet w okresie rozrodczym poziom FSH zależy od dnia cyklu miesiączkowego. Normy to odpowiednio:
w fazie folikularnej – poniżej 12 IU/l,
jajeczkowanie – od 20 do 90 IU/l,
w fazie lutealnaej – poniżej 10 IU/l.

W ciąży stężenie FSH spada niemal do 0, w czasie menopauzy poziom tego hormonu wynosi od 40 do 250 IU/l, po menopauzie dodatkowo wzrasta.

U mężczyzn poziom FSH powinien wynosić od 4 do 25 IU/l.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej