Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Hormon wzrostu (somatotropina, GH) jest hormonem polipeptydowym (białkowym) zbudowanym z 191 aminokwasów, wytwarzanym w przednim płacie przysadki mózgowej. Jego poziom zależy od wieku i płci, a także od pory dnia. Podstawową funkcją somatotropiny jest pobudzenie organizmu do wzrostu i zwiększania masy ciała. Hormon ten stymuluje wzrost kości i narządów wewnętrznych, zwiększa syntezę kwasów nukleinowych oraz syntezę białek i przyspiesza procesy podziału komórek. Reguluje też gospodarkę węglowodanową. Hormon wzrostu ma także wpływ na procesy poznawcze, w tym na pamięć oraz na nasz nastrój. Stymuluje glikogenolizę i wydzielanie glukozy, co przyspiesza proces rozpadu trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol w tkankach tłuszczowych. Hormon wzrostu ma także wpływ na wygląd oraz grubość skóry.

Na wydzielanie somatotropiny wpływ ma somatostatyna (obniża poziom hormonu wzrostu) i somatoliberyna (zwiększa wydzielanie GH).

Hormon wzrostu najwyższy poziom osiąga nocą, w fazie głębokiego snu.

Prawidłowy poziom hormonu wzrostu we krwi wynosi 1-12 µg/l u osób dorosłych;
10-30 µg/l u dzieci i noworodków.

Stężenie hormonu wzrostu zależy zatem od wieku, a także od płci (jest wyższe u mężczyzn), poziomu aktywności fizycznej oraz długości i jakości snu. Na poziom hormonu wzrostu we krwi wpływ mają także hormony płciowe (estrogeny) oraz dieta (dieta wysokobiałkowa pobudza jego wydzielanie).

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej