Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Inhibiny to hormony białkowe, które działają hamująco na wydzielanie FSH (hormonu folikulotropowego) odpowiedzialnego za regulację cyklu miesiączkowego u kobiet i wytwarzanie hormonów płciowych oraz plemników u mężczyzn. Wyróżnia się dwa rodzaje inhibin: inhibinę A (inhibina alpha, inhibina beta A) oraz inhibinę B (inhibina alpha, inhibina beta B).

U kobiet inhibiny są wytwarzane przez jajniki, pęcherzyk Graafa, ciałko żółte, przysadkę mózgową i łożysko. W przypadku mężczyzn inhibina jest produkowana przez jądra i przysadkę.

U kobiet stężenie inhibiny zależy od dnia cyklu miesiączkowego: najwyższe jest w czasie fazy folikularnej. Podczas menopauzy stężenie inhibiny spada niemal do zera. Oznacza to brak pęcherzyków jajowych w jajnikach.

Dla regulacji funkcjonowania jajników i płodności istotna jest zwłaszcza inhibina B. Zaburzenia w jej stężeniu mogą powodować problemu z zajściem w ciążę.

Poziom inhibiny B zależy od dnia cyklu miesiączkowego kobiety i wynosi:
1-2 dzień cyklu: 15 – 70 g/ml,
3-5 dzień cyklu: 45 – 120 g/ml,
późna faza folikularna: 30 – 90 g/ml,
do czasu owulacji: 80 – 2 00 g/ml,
faza lutealna: < 50 g/ml, menopauza: < 10 g/ml.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej