Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Kortykotropina (ACTH, hormon adrenokortykotropowy) to hormon peptydowym zbudowany z 39 aminokwasów wydzielany przez komórki kortykotropowe znajdujące się w przednim płacie przysadki. Kortykotropina wydzielana jest pod wpływem działania dwóch innych hormonów – kortykoliberyny (CRH) i kortyzolu. Wysokie stężenie kortyzolu stymuluje wydzielanie CRH i ACTH, zaś niskie – działa odwrotnie.

Kortykotropina wydzielana jest w rytmie dobowym. Najwyższe stężenie tego hormonu obserwuje się rano (tuż przed obudzeniem), w ciągu dnia poziom kortykotropiny stopniowo się obniża i osiąga najniższe wartości w godzinach wieczornych.

Kortykotropina ma wpływ na funkcjonowanie kory nadnerczy i reguluje wydzielanie produkowanych przez nie hormonów, m.in. androgenów.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej