Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Oksytocyna (OT) to hormon nanopeptydowy (składający się z 9 aminokwasów), wytwarzany w podwzgórzu, magazynowany zaś i uwalniany z tylnego płata przysadki mózgowej. Oksytocyna, by być aktywna biologicznie, musi połączyć się z receptorem warunkującym jej oddziaływanie na organizm.
Podstawową funkcją oksytocyny jest wywoływanie i zapewnienie prawidłowego przebiegu porodu oraz przygotowanie organizmu młodej mamy do laktacji.

Oksytocyna jest produkowana w dużej ilości pod wpływem podrażnienia receptorów znajdujących się w szyjce macicy podczas porodu. Pobudza macicę do skurczów i warunkuje prawidłową akcję porodową. Oksytocyna wydzielana jest także podczas stosunku seksualnego, co ułatwia przemieszczenie się plemników do dróg rodnych i zapłodnienie. Oksytocynę podaje się w celu indukcji (wywołania) porodu w przypadku ciąży przenoszonej, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, przy cukrzycy ciążowej i innych powikłaniach oraz gdy płód ma zbyt dużą masę.

Po porodzie oksytocyna wydzielana jest w wyniku drażnienia brodawek sutkowych matki przez ssące dziecko, co powoduje skurcze mięśnie przewodów mlecznych i wypływ mleka. Oksytocyna pełni także wiele innych funkcji w ludzkim organizmie: ma wpływ na odczuwanie emocji takich jak poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i bliskość, co przekłada się na budowanie relacji społecznych oraz odporność na stres. Oksytocyna łagodzi lęk i reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, wpływając m.in. na wyższe stany psychiczne takie jak motywacja i kontrola zachowania. Na działanie oksytocyny wpływ mają także inne hormony, np. estrogeny, natomiast niski poziom oksytocyny nasila produkcję hormonu stresu, kortyzolu.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej