Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Prolaktyna (PRL) to hormon produkowany głównie w przysadce mózgowej, a w mniejszych ilościach także przez komórki macicy, układu odpornościowego, tkankę tłuszczową, gruczoły sutkowe, prostatę i skórę.

Podstawowa funkcja prolaktyny to pobudzanie gruczołów sutkowych do produkcji mleka po porodzie – warunkuje prawidłową laktację. Prolaktyna ma także wpływ na funkcjonowanie narządów rozrodczych kobiet i mężczyzn, cykl miesiączkowy, funkcjonowanie układu immunologicznego oraz na nasze zachowanie i psychikę.

Poziom prolaktyny wzrasta w wyniku stresu, podczas snu, w czasie stosunku seksualnego, w czasie ciąży, podczas ćwiczeń fizycznych, w czasie laktacji oraz w wyniku niskiego poziomu glukozy we krwi.

Prawidłowy poziom prolaktyny wynosi:
u kobiet niebędących w ciąży: w fazie folikularnej to <23 µg/l, w fazie luteinowej – <40 µg/l, u mężczyzn: poniżej 20 µg/l, u kobiet w ciąży: do 400 µg/l. Podczas ciąży poziom prolaktyny stopniowo wzrasta, najwyższy jest w III trymestrze, po porodzie stopniowo spada i powraca do normy sprzed ciąży w ciągu 4-6 tygodni, także u kobiet karmiących piersią.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej