Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Relaksyna to hormon polipeptydowy zbudowany z 53 aminokwasów i pod względem struktury przypominający insulinę. Odkryty został w 1926 roku przez Fredericka L. Hisawa. Wyróżnia się kilka rodzajów relaksyny, np. wydzielaną przez ciałko żółte relaksynę-2 warunkującą prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego.
Relaksyna to jeden z trzech (obok estrogenów i progesteronu) hormonów najważniejszych w czasie ciąży.

Relaksyna-2 wydzielana jest przez błonę śluzową macicy w fazie przygotowań do zagnieżdżenia się w niej zarodka. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, produkowana jest przez cały okres ciąży. Powoduje spadek ciśnienia krwi oraz rozluźnienie więzadeł i ścięgien, co pozwala na powiększanie się macicy. Relaksyna-2 w czasie ciąży wpływa też na rozchodzenie się kości i stawów, co ma na celu rozluźnienie spojenia łonowego i ułatwienie porodu. Oprócz tego relaksyna powoduje rozciągnięcie mięśnia szyjki macicy i rozluźnienie innych mięśni, co także ułatwia poród. Hamuje też spontaniczne skurcze macicy podczas akcji porodowej. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom relaksyny nie jest korzystny i może prowadzić do komplikacji podczas porodu.

Relaksyna ma także wpływ na rozkład kolagenu, co skutkuje pogorszeniem kondycji skóry w czasie ciąży – traci ona jędrność i elastyczność, mogą pojawiać się rozstępy. Po porodzie poziom relaksyny wraca do normy sprzed ciąży.

U mężczyzn relaksyna produkowana jest przez prostatę i jest jednym ze składników męskiego nasienia, warunkując ruchliwość plemników.

Inna postać relaksyny, relaksyna-3, wytwarzana jest w mózgu i wpływa na regulację rytmu snu i czuwania, procesy poznawcze i pamięć oraz reakcje na stres.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej