Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Dopamina to neuroprzekaźnik z grupy katecholamin nazywany hormonem stresu. Syntetyzowana jest w komórkach nerwowych (neuronach) oraz w rdzeniu nadnerczy i układzie pokarmowym. Jest niezbędna do prawidłowej pracy obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jej prawidłowy poziom warunkuje właściwe napięcie mięśniowe i koordynację ruchów, wspiera pracę układu limbicznego (reguluje emocje, samopoczucie, korzystnie wpływa na procesy poznawcze oraz motywację do działania). Dopamina jest też niezbędna do prawidłowej pracy podwzgórza w mózgu, a co za tym idzie – do funkcjonowania układu hormonalnego. Reguluje produkcję prolaktyny, hormonu wzrostu oraz gonadotropiny, a także ciśnienie krwi i pracę gruczołów wydzielania dokrewnego.

W układzie pokarmowym dopamina reguluje ruchy robaczkowe, przepływ krwi, wytwarzanie węglowodanów oraz wchłanianie i wydalanie sodu.

Dopamina jest głównym neuroprzekaźnikiem mającym wpływ na tzw. układ nagrody lub przyjemności. To właśnie ona jest odpowiedzialna za podejmowanie czynności takich jak jedzenie, picie alkoholu czy uprawianie seksu – motywuje do aktywności, które dostarczają szybkiej gratyfikacji w postaci uczucia zaspokojenia, błogości i zapomnienia o problemach.
Używki takie jak kawa, alkohol oraz narkotyki chwilowo podnoszą poziom dopaminy we krwi, a następnie powodują jej gwałtowny spadek, prowadząc do uzależnienia (organizm domaga się coraz większych ilości substancji stymulujących wydzielanie tego neuroprzekaźnika).

Światło słoneczne pobudza wytwarzanie neuroprzekaźników, w tym dopaminy, zaś aktywność fizyczna pomaga dotlenić organizm i stanowi naturalny bodziec motywujący do działania.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej