Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Oreksyna (hipokretyna) to hormon produkowany przez komórki nerwowe pnia mózgu i podwzgórza. Wyróżnia się dwie postaci tego hormonu: oreksynę A i oreksynę B.

Oreksyna ma wpływ na sen i stan emocjonalny – ułatwia zasypianie w sytuacji, gdy czujemy się spokojni. Nadal trwają badania nad innymi funkcjami oreksyny w ludzkim organizmie. Wiadomo, że hormon ten ma wpływ na metabolizm tłuszczów, a jego niski poziom wiąże się z ryzykiem otyłości. Prawdopodobnie od poziomu oreksyny zależy także rytm dobowy oraz skłonność do nadużywania alkoholu. Wysokie stężenie oreksyny we krwi zwiększa chęć na alkohol.

Prawidłowy poziom oreksyny zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Główną funkcją oreksyny jest jednak regulowanie rytmu snu i czuwania. Co ciekawe, problemy ze snem takie jak bezsenność mogą być spowodowane zbyt wysokim stężeniem oreksyny, nie tylko jej brakiem.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej