Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Grelina to hormon peptydowy składający się z 28 aminokwasów. Po raz pierwszy zidentyfikowana została w żołądku szczura. Grelina wydzielana jest do naczyń krwionośnych w czasie odczuwania głodu, w przeważającej części z komórek enteroendokrynnych typu A trzonu i dna żołądka, ale produkowana jest także w płucach, nerkach, korze nadnerczy, gonadach, podwzgórzu, przysadce mózgowej oraz trzustce. Grelina stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu.

Na stężenie greliny wpływ mają dieta, styl życia, poziom glukozy i insuliny we krwi (im wyższy poziom insuliny, tym mniej we krwi greliny) i przywspółczulny układ nerwowy. Hormon ten wydzielany jest w rytmie dobowym. Najwyższe stężenie greliny ma miejsce w godzinach 22 – 4 rano. Poziom greliny rośnie również wówczas, gdy odczuwamy głód i bezpośrednio przed posiłkiem, a spada w około godzinę po posiłku, zwłaszcza obfitującym w węglowodany, białka i tłuszcze.

Na obniżenie poziomu greliny we krwi wpływ ma aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. To ważne, ponieważ wysoki poziom tego hormonu wpływa na zwiększenie apetytu, co może skutkować nadwagą i otyłością. Na podwyższenie poziomu we krwi ma także wpływ stres.

Do głównych funkcji greliny należy udział w metabolizmie węglowodanów. Grelina ma wpływ na czułość neuronów w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, umożliwiając im odbieranie informacji o poziomie glukozy we krwi. Grelina stymuluje też wydzielanie hormonów takich jak kortyzol, adrenalina i glukagon, a także hormonu wzrostu i ACTH. Zmniejsza natomiast produkcję insuliny. Do zadań greliny należy też wzrost wychwytywania glukozy i triglicerydów przez komórki o nazwie adipocyty, przez co ma wpływ na metabolizm tłuszczów (lipidów). Hamuje lipolizę i ma wpływ na dojrzewania adipocytów. Grelina zmniejsza też termogenezę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej, i działa hamująco na wydzielanie adiponektyny, hormonu, który obniża poziom triglicerydów oraz cholesterolu LDL i podwyższa stężenie cholesterolu HDL.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej