Działaj inteligentnie – zgodnie
z kodem Twojego organizmu.

Leptyna nazywana jest hormonem sytości. Produkowana jest przez komórki tkanki tłuszczowej i ma wpływ na zmiany masy ciała (chudnięcie i tycie).

Leptyna produkowana jest pod wpływem działania insuliny, której stężenie rośnie po posiłku. Leptyna oddziałuje na ośrodek głodu i sytości w podwzgórzu mózgowym. Pod jej wpływem do mózgu wysyłany jest sygnał o sytości, co powoduje zmniejszenie apetytu.

Leptyna przyspiesza metabolizm, stymuluje procesy spalania tkanki tłuszczowej i zapobiega odkładaniu się jej nadmiaru. Obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza produkcję tej substancji przez wątrobę. Hamuje też syntezę tłuszczów w wątrobie i tkance tłuszczowej.

Podstawowa funkcja leptyny to regulowanie apetytu poprzez uczucie sytości (zaspokojenie głodu). Leptyna bierze udział także w procesie produkcji krwinek czerwonych, masy kostnej i naczyń krwionośnych. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, reguluje temperaturę ciała, wpływa także na metabolizm tłuszczów i glukozy. W pewnym stopniu wpływa również na dojrzewanie płciowe dziewcząt i warunkuje płodność. U kobiet poziom leptyny jest wyższy niż u mężczyzn, wpływ na jej stężenie we krwi ma w przypadku pań nie tylko insulina, ale także hormony płciowe (zachodzi tu sprzężenie zwrotne).

Leptyna wydzielana jest w rytmie dobowym. Najwyższy poziom osiąga w godzinach nocnych, najniższy pomiędzy 8 a 9 rano.

Blog

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej na masę ciała

Smukła sylwetka to efekt przede wszystkim właściwej diety i odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywnego stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Na skłonność do przybierania na wadze, albo wręcz przeciwnie – szybkiego tracenia kilogramów, mają jednak także wpływ...

czytaj dalej
Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Wpływ zaburzonej gospodarki hormonalnej kobiety na cerę

Hormony to substancje, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ich odpowiednie stężenie we krwi jest niezbędne dla płodności, dobrego samopoczucia i nastroju, zdrowo wyglądających włosów oraz paznokci, a także dla dobrej kondycji skóry....

czytaj dalej